Одеський державний цирк
вул. Коблівська, 25
тел. 7269090
Кам'яна дванадцятикутна будівля цирку "Вар'єте" із залізним куполом була споруджена в 1894 році до сторіччя Одеси на місці власного будинку і на кошти купця 2-ї гільдії, "пивного короля" Вільгельма Санценбахера. До цього в Одесі не було власної будівлі цирку і приїжджі трупи виступали в дерев'яних балаганах або погано пристосованих для цирку театральних приміщеннях.
Величезна будівля, що виходить на Коблевську, Торгову і Садову вулиці, вражала сучасників безліччю залізних конструкцій, виготовлених з метала німецького сплаву, склад якого невідомий, але він не іржавіє і не піддається зварці. Тому його сталі називати "залізним цирком".
Роботи зі складними залізними конструкціями були доручені інженеру А.Д. Гельфанду, який значно перевищив кошторис, і все будівництво обійшлося В. Санценбахеру в 200,0 тисяч рублів, замість планованих 70,0 тисяч. Цирк розрахований був на 2300 глядачів, освітлювався електрикою і мав парове опалювання. Це була перша і до сьогоднішнього дня єдина в місті спеціальна циркова будівля.
Перші 10 років орендарем цирку був А. Шуман. У 1908 році господарем "залізного цирку" стає жандармський полковник С. Малевич, який сам тримав антрепризу і запрошував на гастролі кращі циркові колективи. У цирку виступали різні заїжджі трупи, демонструвалися чудасії, що привертало велику кількість публіки.
У цирку Малевича проводилися чемпіонати Одеси і Росії по модній у той час французькій боротьбі, виступали видатні російські багатирі: Іван Піддубний, Іван Заїкин, - битися з ними приїжджали титуловані іноземні суперники. У 1912 році в цирку проходив чемпіонат Одеси по боротьбі за участю найсильніших борців світу.
Одесити гордяться своїм цирком оскільки він найстаріший не тільки в СНД, але і в світі, адже стаціонарні цирки ніде, окрім Росії і Китаю, не будувалися. На заході обходилися "пересувними" шапіто.
|